هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و بررسی اثرات مهم آن در کسب و کار

یکی از مسائلی که در سطح جهان با سرعت بسیار بالایی در حال رشد و نمو است را می‌توان هوش مصنوعی یا همان AI می‌باشد، این مسئله ممکن است ابهامات بسیار زیادی را در پیش داشته باشد و لازم است تا به وسیله دولت‌های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. همانطور که می‌دانید تکنولوژی و فناوری آمده‌اند تا بتوانند زندگی مردم را تا حد زیادی راحت‌تر نمایند و این بدان معنا نیست که آن‌ها را حذف کنند. اینطور که از شواهد امر پیداست با پیشرفت روزافزون AI و به صرفه بودن ربات و یا ماشین‌های هوشمند به نُدرت نقش انسان به شکل کامل از بین خواهد رفت. در این مقاله قصد داریم تا به مسئله هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی بپردازیم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و بررسی آن

تمامی موارد مرتبط با تکنولوژی می‌توانند نقش بسزایی در زمینه راحت کردن زندگی برای انسان داشته باشند، به عنوان مثال در اوایل شکل‌گیری ماشین‌آلات صنعتی بسیاری از کارها به وسیله نیروی انسانی انجام می‌شد و مستلزم هزینه‌هایی نیز بود. بسیاری از صاحبان کارخانجات و مشاغل با به وجود آمدن ماشین‌آلات گسترده رو به سوی آن‌ها آوردند، این مسئله کوچکترین مشکلی نداشت و در حقیقت برای افراد گوناگون از فواید بی‌نظیری هم برخوردار بود، کارشان را راحت و هم در سرعت آن تاثیر مثبت می‌گذاشت. هر چه زمان در حال گذر می‌باشد خبرهای زیادی را در رابطه با ساخت ربات‌های می‌شنویم که همانند انسان رفتار کرده و حتی نسبت به مسائل عاطفی نیز حساس‌اند و واکنش‌هایی را نیز نشان می‌دهند، تمامی این موارد به وجود آمده توسط مسئله عظیم هوش مصنوعی می‌باشد. علاقه‌مندان به نرم افزار مطب؛ در صورتی که این روند بخواهد ادامه کند مسلما جامعه انسانی و نیروهای کار با مشکلات جدی روبه‌رو خواهند شد و به جرئت می‌توان گفت که 100 درصد افراد و کارگران را می‌تواند تحت تاثیر خود قرار دهد. اینجاست که به جرئت می‌توان گفت تکنولوژی و پیشرفت‌های همانند این برای انسان مثل یک دشمن عمل خواهند کرد. آنگلا مرکل صدر اعظم کشور آلمان در مجمعی که برگزار شد اعلام داشت که ما بسیار آهسته عمل می‌کنیم و جهان و مسائل این چنینی در حال نابود کردن ما بوده بدون آنکه از این مسئله خبری داشته باشیم.

تحت‌الشعاع قرار گرفتن نیروی کار انسانی

هوش مصنوعی

حقیقتا این مسئله را می‌توان جدی تلقی کرد، جهان ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر و با سرعتی که در حال طی کردن است می‌تواند تا سالیان دیگر بسیاری از نیروهای کار انسانی را زیر سوال برده و تحت‌الشعاع خود قرار داد. برای صاحبان تجارت این مسئله بسیار مفید به حساب می‌آید زیرا دیگر برای انجام بسیاری از کارها نیازمند نیروی کار انسانی نیستند و همین مسئله باعث می‌شود تا مال و ثروت فراوانی را جمع‌آوری نمایند و از همین رو دولت‌ها با مشکلات جدی بیکاری روبه‌رو خواهند شد، جدا از اینکه هم اکنون نیز بسیاری از کشورها با مشکلات این چنینی در حال مقابله هستند. بنابراین می‌توان بر اساس یک قانون عقلی که پیشگیری بهتر از درمان است، تا حد زیادی این موارد را کنترل کرد، به نظر می‌رسد که در زمینه کنترل چنین مواردی لازم است تا پیشرفت هوش مصنوعی را در خدمت به بشریت در آورند  از تمامی احتمالات موجود برای به خطر انداختن زندگی انسان‌ها جلوگیری نمایند. هدف اصلی تکنولوژی و هوش مصنوعی باید خدمت به بشریت باشد و نه اینکه بخواهند در راستای نابودی آن‌ها حرکت کنند.

منبع: https://clinicsoftware.ir/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *